Windows 2000, a Firewall?

Tematy

Moonlight Sonata // Saucedo Odkrywa Miłuje Kocha

Witam wszystkich!!!
Mam dosyć ciekawy problem. Może ktoś się nim zainteresuje...:)
Mam w pracy małą sieć wewnętrzną. Komputer serwerowy jest obsługiwany przez system Win XP(niestety inaczej nie można - nie ja decyduję :cheesy: ). Na tym komputerze zainstalowany jest osobny Firewall (jest także na tym komputerze udostępnione połaczenie z netem - Neostrada).
W sieci mamy także komputery z innymi systemami (Win98 i Win2000). Wszystko jest w porządku, komputerki się widzą i korzystają z netu, ale jeden niestety nie. Komputer z Win2000 nie może połączyć się z netem. Widzi inne komputery w sieci lokalnej i inne komputery widzą ten z Win2000, ale internetu nie można na nim odpalić. Problem powiązany jest z Firewallem. Jeśli go wyłączę to jest OK, ale jeśli jest załączony to nie ma netu na komputerze z Win2000.
W czym może być problem?
Pozdrawiam.
Maxim27

Maxim



MOze zablokowałeś ten koputer w firewall'u

Nie wiesz, nie wiesz, nie wiesz co Ci powie Ryba
GG: 4496386 - ....::::kacom::::....

Z pewnością masz wprowadzoną jakąś złą regułę w tym firewallu. Gdybyś jeszcze napisał jaką masz zapore ogniową to mógłbym Ci dokładniej opisać jakieś kroki. A tak mogę jedynie ogólnie poradzić abyś sprawdził czy np. Internet Explorer (czy jakaś inna przeglądarka) ma dostępn do internetu. Możesz mieć także zablokowany jakiś port, sprawdz czy możesz odbierać poczte, albo gadać przez GG. Jeżeli nie wiesz jak się zabrać za konfiguracje, radzę Ci zainstalować od nowa firewalla i zacząć przygode z nim od początku....

Wybierz wolność... wybierz LINUKSA

Napisz czy używasz jakiegoś firewalla

E-Mail: wojtex16@o2.pl
GG: 2350020



Oczywiście, że używam firewalla. Ze względu na to, że sieć oparta jest na Neostradzie to musiałem zarzucić także program antywirusowy. Postanowiłem wykorzystać Pandę Antywirus Platinum. Jest ta sama co w Expercie. Ma w sobie wbudowany firewall, ale to i tak nie ma znaczenia, ponieważ próbowałem także inne zapory ogniowe, oczywiście osobno (np. Zone Alarm, Kerio i inne).
Co do konfiguracji sieci lokalnej to "na twardo" przypisałem każdemu komputerkowi adres IP. Tak samo ustawiłem w firewallu regułę dla każdego komputera w sieci osobno. Każdy z nich ma pełen dostęp do sieci lokalnej i internetu. Reguły są dobrze skonfigurowane. Wiem o tym, ponieważ inne komputery działają w pełni. Tylko ten z Win2000 nie może połączyć się z internetem. Nawet aktualizacje bazy wirusów nie mogą być na nim przeprowadzone z tego samego powodu. Czyli to nie jest wina tylko przeglądarki. Najzabawniejsze jest to, że wystarczy wyłączyć firewalla i wszystko wraca do normy. Mam parę znajomych osób, które posiadają swoje Kafejki Internetowe. Mieli ten sam problem i nie mogli sobie z nim poradzić. Musieli zainstalować inne systemy niż Win2000. Ja niestety nie mam takiej możliwości (to nie jest uzależnione ode mnie :()
Ciekawy problem, nieprawdaż?
Może macie jakieś pomysły?

P.S. Słyszałem także opinię, że Win2000 nie współgra z WinXP przy zainstalowaniu właśnie firewalla. numer polega na tym, że WinXP jest serwerem... :)

Maxim

Skoro mówisz, że problem jest trochę częściej spotykany, wina leży po stronie windowsa, to może najlepiej byłoby skontaktować się z microsoftem, może mają na to jakąś łatke, czy coś.

Wybierz wolność... wybierz LINUKSA

C.D. DYLEMATU...

Następną ciekawostką z jaką się ostatnio spotkałem to nowy System ze stajni Microsoft. Może już słyszeliście, że można ściągnąć z sieci Wina 2003 Serwer i używać go w ramach testowania, zupełnie legalnie przez 3 miesiące. Jest to system z rodziny NT tak jak i Win 2000.
Zrobiłem małą próbę. Na jednym z komputerów, gdzie był Win XP (stacja robocza) zainstalowałem także Wina 2003 Serwer. Można go wykorzystać jako Serwer, ale także jako stację roboczą. Postanowiłem zrobić z niego stację roboczą (tak samo jak wcześniejszy Win 2000). Przypisałem mu adres IP postawiłem regułę w Pandzie, z której wynika, że powinien mieć w pełni dostęp do sieci lokalnej i internetu. Komputery w sieci lokalnej widzą się. Można na tym z Win 2003 Serwer przeglądać całą sieć, a także można z innego komputera przeglądać pliki udostępnione na kompie z Winem 2003. Czyli wszystko gra. Niestety "ZABAWA" z wejściem do internetu jest taka sama. Po prostu nie można wogóle wejść do netu. Nawet nie można przeprowadzić aktualizacji systemu. Bajka powtarza się!!! :cheesy:
Bardzo ciekawy numer.
Można z tego wywnioskować, że komputerki z zainstalowanym WinXP, na których postawiony jest serwer wogóle nie współgrają z komputerami z zainstalowanymi systemami NT.
Co WY na to?
Pozdrawiam.
Maxim27

Maxim

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • milosnikstop.keep.pl
  • Powered by MyScript